International Cooperation

Společná strategie územního rozvoje států V4+2

Společná strategie územního rozvoje států V4+2 je zaměřena na koordinaci řešení problémů společného územního rozvoje, na podporu územní soudržnosti v Evropě a na implementaci Územní agendy EU 2020. Hlavním přínosem této společné strategie je řešení a odstranění některých nenávazností v rámci rozvojových os a dopravních sítí. V této společné strategii byly nově řešeny rozvojové záměry technické infrastruktury a identifikovány bariéry územního rozvoje mezi jednotlivými státy, ale i uvnitř jejich území, které představují nejvýraznější překážky pro uvažované rozvojové záměry dopravní a technické infrastruktury, které se týkají států V4+2.

 

Cílem Společné strategie územního rozvoje států V4+2 je zejména:

 

  • přispět ke koordinaci a aktualizaci národních dokumentů územního rozvoje a rozvoje dopravních sítí a sítí technické infrastruktury,
  • podporovat územní soudržnost v Evropě,
  • napomáhat koordinaci různých odvětvových politik, které mají vliv na územní rozvoj,
  • poskytovat státům V4+2 argumenty a podporu při diskusích na úrovni EU o otázkách politiky územního rozvoje, politiky soudržnosti a dopravní a energetické politiky.

 

Dne 16. dubna 2014 se uskutečnilo v Budapešti neformální jednání ministrů zodpovědných za územní plánování a regionální politiku zemí – České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, Bulharska a Rumunska. Předmětem tohoto jednání bylo slavnostní podepsání ministerských závěrů ke Společné strategii územního rozvoje států V4+2 a ke spolupráci v oblasti územního rozvoje. Společná strategie územního rozvoje států V4+2 navazuje na Společný dokument územního rozvoje států V4+2, který byl předmětem jednání ministrů dne 29. března 2010 v Budapešti. Spolupráce těchto zemí v oblasti územního rozvoje trvá již od roku 2008.

 

Související odkazy:


Česko-slovenská pracovní komise pro naplňování Dohody o spolupráci pro oblast územního plánování

Činnost česko-slovenské pracovní komise pro naplňování Dohody o spolupráci pro oblast územního plánování a stavebního řádu se uskutečňuje již od roku 2002.

 

Předmětem spolupráce vyplývající z uzavření Dohody je zejména územně plánovací činnost v rámci přeshraniční spolupráce, územně plánovací činnost v rámci mnohostranné mezinárodní spolupráce a koordinace koncepcí řešení územně plánovacích materiálů v příhraničních oblastech. Dále se jedná o spolupráci, jejíž cílem je výměna informací, zejména o vnitrostátních právních předpisech, které upravují otázky územního plánování a stavebního řádu, výměny informací o zpracovaných územně plánovacích materiálech mající dopad na území České a Slovenské republiky atd.

 

Pro koordinaci této spolupráce byla ustavena česko-slovenská pracovní komise (složená z pracovníků ministerstev a jimi řízených organizací a od roku 2004 byla rozšířena i o zástupce příhraničních krajů). Předsedou české části komise je Ing. Roman Vodný, Ph.D. (ředitel OÚP MMR ČR).

 

Konkrétní spolupráce se uskutečňuje především formou společných setkávání a seminářů, a jednání výše uvedené pracovní komise obvykle jednou do roka.

 

V rámci činnosti této komise se mj. pořídila společná Studie rozvoje česko-slovenského příhraničí:

 

a Projekt Pomoraví (publikace).

Bližší informace:

Za MMR ČR: Ing. Filip Novosád
Za MDVRR SR: Ing. arch. Želmíra Kalinová

 

Související odkazy:


Česko-saská pracovní skupina pro územní rozvoj

Činnost česko-saské skupiny pro územní rozvoj probíhá již od roku 2005. Gestory naplňování této spolupráce jsou v současné době: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Saské zemské ministerstvo pro regionální rozvoj.

 

Předmětem spolupráce česko-saské skupiny pro územní rozvoj je zejména výměna informací o územně plánovací činnosti v rámci přeshraniční spolupráce a koordinace koncepcí řešení územně plánovacích materiálů v příhraničních oblastech.

 

Dalším předmětem spolupráce je i výměna informací z oblastí regionální politiky a evropské územní spolupráce, zejména u projektů v rámci přeshraniční a nadnárodní spolupráce.

 

Členy česko-saské skupiny pro územní rozvoj jsou zástupci

 

za českou stranu:

  • Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky
  • Krajský úřad Karlovarského kraje
  • Krajský úřad Ústeckého kraje
  • Krajský úrad Libereckého kraje

 

za saskou stranu:

  • Saské zemské ministerstvo pro regionální rozvoj (Sächsisches Staatsministerium für Regionalentwicklung)
  • Zemské ředitelství Sasko (Landesdirektion Sachsen)
  • Regionální plánovací svaz Horní Polabí / Východní Krušné hory (Oberes Elbtal / Osterzgebirge)
  • Plánovací svaz regionu Saská Kamenice (Planungsverband Region Chemnitz)
  • Regionální plánovací svaz Horní Lužice – Dolní Slezsko (Oberlausitz-Niederschlesien).

 

Konkrétní spolupráce se uskutečňuje především formou společných setkávání a seminářů, a jednání výše uvedené pracovní skupiny obvykle jednou do roka.

V rámci činnosti této komise se mj. pořídila v roce 2013 společná Studie rozvoje česko-saského příhraničí.

 

Pro bližší informace kontaktujte:
Ing. Filip Novosád (Ministerstvo pro místní rozvoj ČR)
Dipl. Ing. Janka Beltschewa (Sächsisches Staatsministerium für Regionalentwicklung)

 

Související odkazy: